نکات کلیدی طراحی کلینیک دامپزشکی

ما در این مطلب به مبحث نکات کلیدی طراحی کلینیک دامپزشکی خواهیم پرداخت. برای انجام همه ی خدمات و طراحی دکوراسیون مثل: طراحی داخلی دکوراسیون فروشگاه، پوشاک، فروشگاهی، دکور فروشگاه و طراحی مغازه و ویترین، دکوراسیون داخلی و ….. می توانید با شرکت دکوراسیون پایا تماس بگیرید.

نکات کلیدی طراحی کلینیک دامپزشکی

برای طراحی کلینیک دامپزشکی ابتدا باید به فضای کلی خود فکر کنید و روابط بخش های مختلف را با یکدیگر در نظر بگیرید. گردش فضایی، محیطی که پاسخگوی نیاز حیوانات خانگی و جلب رضایت افراد باشد حرف اول را در طراحی و دکوراسیون داخلی کلینیک می زند. در ادامه به نکات مهم تری در خصوص طراحی کلینیک دامپزشکی پرداخته ایم.

مفهوم طراحی داخلی کلینیک دامپزشکی

پس از ارائه خلاصه طراحی، نوبت به مفاهیم طراحی می رسد. معمولا تیم طراحی چندین مدل چیدمان برای طراحی داخلی کلینیک دامپزشکی ارائه می دهد که شامل مجموعه ای از طرح ها با سطوح، متریال، رنگ ها و کفپوش های مختلف می باشد.

بیشتر بخوانید: نور در طراحی دکوراسیون

در برخی موارد تیم طراحی برای تکمیل طراحی کلینیک اقدام به طراحی مبلمان و تابلوهای گرافیکی سفارشی می کند. این باعث هویت بیشتر و افزایش اعتبار محیط درمان شما می شود.

رنگ کاری این کلینیک دامپزشکی

در طراحی کلینیک دامپزشکی از رنگ های خاکی و مواد ملایم و سبک در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده شده است تا استرس در مراحل مختلف درمان حیوانات و کاهش فشار روحی صاحبان حیوانات و همچنین کارکنان در این فضا این کلینیک خدمات بهداشتی را برای حیوانات خانگی ارائه می دهد، از جمله مراقبت های اورژانسی یا خدمات سنتی مانند:

کارهای روزانه منظم و جراحی های تخصصی انجام می شود.

در این فضا سعی شده است با طراحی فضایی آرامش بخش با الهام از مهربانی با حیوانات، با استفاده از بافت های ملایم، رنگ های ملایم و اشکال ارگانیک در فضا، آرامش را به فضا القا کرده اند. در بخش کارکنان از طراحی نور ملایم و مبلمان راحت استفاده شده است.

نورپردازی این مطب دامپزشکی

به طور کلی کلینیک ها و مطب ها باید در بخش نورپردازی بسیار حرفه ای و تخصصی باشند زیرا فعالیت های پزشک نیاز به دقت زیادی دارد.

پس نور مطب دامپزشکی باید به گونه ای باشد که چشم افراد مراجعه کننده را اذیت نکند. همچنین با توجه به اینکه افراد مراجعه کننده حیوانات خانگی خود را برای درمان به این کلینیک می آورند، نور مطب نیز باید برای حیوانات مناسب باشد تا بتوانند با کلینیک ارتباط برقرار کنند.

بیشتر بخوانید: ۷ سبک طراحی دکوراسیون

همچنین نور مطب باید به گونه ای باشد که پزشک را خسته نکند زیرا پزشک تمام روز را در کلینیک می گذراند. همچنین باید کافی باشد تا پزشک بتواند فعالیت های خود را با دقت کافی انجام دهد.

ملاحظات اصلی طراحی داخلی کلینیک دامپزشکی

طراحی کلینیک دامپزشکی نیز مانند سایر فضاهای درمانی نیازمند ملاحظات کاربردی خاصی است. اما در اینجا علاوه بر در نظر گرفتن نیازهای انسان و استانداردهای طراحی و دکوراسیون کلینیک، باید به فکر ایجاد فضایی برای استراحت حیوانات خانگی نیز باشیم. فضایی که حیوانات در آن احساس ترس نمی کنند و به راحتی می توانند روند درمان را دنبال کنند.

استفاده بهینه از محیط کلینیک

با یک دید کلی به فضا باید امکانات و محدودیت های پلان را در نظر بگیریم. باید دید فضای ما گنجایش چند اتاق درمانی را دارد و آیا در نظر گرفتن این تعداد اتاق درمان در طرح های طراحی کلینیک کافی است؟ آیا این فضا به عملکردهای مختلف در کلینیک دامپزشکی پاسخ خواهد داد؟ به عنوان مثال چگونه می توان فضای حیوانات مختلف مانند سگ و گربه را جدا کرد؟

نکته دیگری که در رابطه با طراحی داخلی کلینیک دامپزشکی باید در نظر بگیریم، فضای ذخیره سازی منابع و تجهیزات است. باید بیشتر به فکر قرار دادن قفسه ها و کمدهای مختلف در دکوراسیون کلینیک بود. قبلا در مقاله ای جداگانه به اهمیت کابینت و قفسه در طراحی داخلی کلینیک پرداختیم.

بیشتر بخوانید: دکوراسیون تالار پذیرایی

ایمنی و امنیت از ارکان اصلی در معیارهای طراحی کلینیک دامپزشکی است

رعایت نکات ایمنی مانند داشتن فضای کافی برای حرکت بدون برخورد با اجسام، در نظر گرفتن اتاق برای رادیوگرافی و فضاهای امن برای نگهداری دارو و تجهیزات بسیار الزامی است. همچنین باید در طراحی دکوراسیون کلینیک اقداماتی را برای جلوگیری از فرار حیوانات لحاظ کنیم.

شرایط محیطی

تمامی فضاهای بالینی در برنامه های طراحی کلینیک دامپزشکی اعم از اتاق های عمل یا اتاق های ریکاوری و درمان باید دارای دمای بالایی باشند. همچنین در نظر گرفتن سیستم تهویه مطبوع مناسب در این فضاها ضروری است. زیرا وجود در و پنجره های باز در این فضاها خطر فرار حیوانات را افزایش می دهد.

چیدمان فضایی و گردش

گردش فضایی نکته بسیار مهمی در طراحی و دکوراسیون کلینیک دامپزشکی است. چیدمان باید به گونه ای باشد که فضای گردش کافی برای حیوانات و افراد وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: امنیت مغازه طلا فروشی

عبور از چند اتاق برای رسیدن به فضای مورد نظر یا ترک یک فضا برای رسیدن به فضای دیگر اصلا ایده آل نیست. در صورت امکان قسمت جلویی کلینیک به کارکنان و فضای پذیرش و اتاق های مشاوره اختصاص داده شود. قسمت پشتی کلینیک نیز باید به فضاهای خصوصی بیشتری اختصاص یابد.

نکات کاربردی در طراحی مطب دامپزشکی

تمامی قسمت های موجود در برنامه طراحی و دکوراسیون کلینیک باید عملکرد مناسبی داشته باشند. عواملی مانند ابعاد استاندارد فضاها، روشنایی مناسب و قرارگیری صحیح پریزهای برق باید به درستی در نظر گرفته شود. اگر فضاهایی برای معاینه و نگهداری حیوانات وجود دارد، فضاهای جراحی نباید در طبقه بالا قرار گیرد. زیرا حیوانات نباید قبل یا بعد از عمل راه بروند و از پله ها بالا بروند.

ملاحظات فنی مهم

پس از تکمیل نقشه های اولیه نوبت به ملاحظات فنی می رسد که در طراحی و دکوراسیون کلینیک دامپزشکی بسیار مهم است. در صورت تغییرات و الحاقات لازم به ساختمان باید موارد فنی مورد نیاز را به خوبی در نظر بگیریم. در صورت انجام اقداماتی مانند اصلاحات سازه ای، تعویض سیم کشی ساختمان، راه های فرار و … رعایت نکات فنی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

به طور کلی موارد فنی که باید در طراحی کلینیک دامپزشکی به دقت بررسی و اجرا شود به شرح زیر است:

  • تجهیزاتی مانند برق، تهویه مطبوع و ایمنی اتاق های پرتودرمانی
  • سیستم های مکانیکی و الکتریکی
  • گرمایش و سرمایش ساختمان
  • جنس سطح (ضد لغزش و تمیز کردن آسان)

بیشتر بخوانید: تاثیرات هنر بر دکوراسیون

خدمات دکوراسیون پایا: طراحی دکوراسیون مانند: طراحی دکوراسیون کلینیک دامپزشکی، پوشاک، طراحی داخلی کلینیک دامپزشکی، طراحی دکوراسیون طلا فروشی, دکوراسیون کلینیک دامپزشکی و طراحی داخلی فروشگاه و دکوراسیون داخلی فروشگاه لباس و  …..

جهت انجام تمامی خدمات و طراحی دکوراسیون مانند: طراحی داخلی فروشگاه، پوشاک، فروشگاهی، دکوراسیون داخلی فروشگاه لباس و ….. میتوانید با شرکت دکوراسیون پایا تماس بگیرید.

همچنین می توانید در صورتی که نیاز به مشاوره جهت کسب و کار خود دارید با مشاورین متخصص ما تماس نموده و پروژ ه های خود را به ما بسپارید.

شماره های تماس:

دفتر طراحی

  • تهران – یوسف آباد – خیابان ابن سینا – ساختمان آفتاب
  • 09121641842– 02188559485

دفتر کارخانه کرج

  • کرج – خیابان شهید بهشتی – جنب پل حصارک
  • 02634484956 –  09121641842
  • واتساپ : 09333695121
برچسب ها : , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *