نور در طراحی دکوراسیون

تاثیر نور طبیعی در دکوراسیون

در تاریکی زیبایی معنایی نخواهد داشت ، و نور است که زیبایی را نمایان می کند و باعث می شود که به چشم بیاید . بازتاب نور از جسم است که باعث می شود ما آن جسم را ببینیم . نور در طراحی دکوراسیون داخلی ، در کنار عناصری مانند رنگ و مصالح و نظم فضایی و …  نیز مطرح می باشد و باید به عنوان یک عنصر  مجزا به آن توجه ویژه شود . از مشخصه های نور طبیعی در دکوراسیون ، دگرگونی آن در ساعات مختلف روز می باشد .

گروه صنعتی پایا دکور در خصوص خدمات بسیار زیادی با شما همراه خواهد بود:

طراحی دکوراسیون مغازه پوشاک زنانه

طراحی دکوراسیون آرایشگاه زنانه

نور در طراحی دکوراسیون

استفاده از نور در طراحی دکوراسیون

نور طبیعی :

درست است که برای ایجاد نور در طراحی دکوراسیون به خورشید نیاز داریم اما باید با توجه به نوع هر ساختمان و شرایط اقلیمی آن این نور تامین شود چرا که سرانجام این نور به حرارت می رسد ، و اهمیت تابش آفتاب به فصول مختلف سال و نوع اقلیم آن منطقه بستگی دارد . در شرایط آب و هوایی سرد ، از حداکثر انرژی خورشید باید استفاده کرد و همچنین ساختمان در جهتی قرار گیرد که حداکثر تابش خورشید را دریافت کند . در هنگامی که هوا گرم است ، جهت ساختمان باید به گونه ای باشد که شدت آفتاب بر دیواره های آن به حد اقل برسد و امکان نفوذ مستقیم پرتوهای خورشید به داخل ساختمان وجود نداشته باشد .

بنابراین در هر منطقه بر اساس شرایط اقلیمی آن که ممکن است ، گرم و خشک ، گرم و مرطوب ، سردسیر و یا حاسیه کویر باشد ،شرایط نور پردازی نیز متفاوت است و نحوه ی نورپردازی و نورگیری در هر کدام متفاوت می باشد .

نور شمال :

فضاهایی که رو به شمال هستند (در نیمکره شمالی) نور مستقیم دریافت نمی کنند. نور پراکنده بدون سایه یا انعکاس ایجاد می شود که برای کار کردن و نقاشی کردن و تماشای تلویزیون در کارگاه های نقاشی و دفتر کار مناسب است.

نور در طراحی دکوراسیون

بهترین نور در طراحی دکوراسیون 

برای بدست آوردن حداکثر نور خورشید  می تونید از پنجره های بزرگ در جهت شمال استفاده نمایید ولی استفاده از نور مستقیم در نشیمن و غذاخوری مطلوب نمی باشد وموجب سلب آسایش می شود . در صورتی که نور شمال را با نورهای دیگر ترکیب کنیم جذاب نیز می شود . نور جنوب مستقیم و زرد رنگ است و نور شمال تمیز و سرد است .

در فضای خانه پارکینگ را لازم است که در شمال نقشه ی خانه قرار داد و فضاهایی که زیاد به کار برده نمی شود مانند انبار و راه پله ها نیز همچنین . این جهت یابی در کشورهای بسیار گرم نامطلوب می باشد چرا که گرمای بیشتری دارد . اما فردی که در اتاقی رو به شمال زندگی می کند تماس کمتری با نور خورشید دارد و احتمال ایجاد احساس غم و یا افسردگی در او وجود دارد .

 

نور جنوبی :

خورشید یک حرکت دورانی نسبت به زمین دارد و همیشه از شرق طلوع می کند و در غرب غروب می کند اما در کشورهای نیمکره ی شمال خورشید یک خط سیر جنوبی دارد و برای کسانی که در نیمکره ی جنوبی هستند خورشید یک خط سیر شمالی دارد . بنابراین نور خورشید در نیمکره ی شمالی در سمت جنوب با شدت گرم کنندگی کمتر در زمستان و انحراف بیشتر می باشد و در تابستان برعکس می باشد .

بنابراین نماهای جنوبی را نمای بهتری برای فضاهای خانگی میدانند .

اهمیت استفاده از نور در طراحی دکوراسیون

نورهای جنوبی انعکاس و سایه ایجاد می کنند و باعث می شوند که با حجم ها بازی شود و فضای زیبا یی را ایجاد میکنند به همین دلیل اشیا را در مقابل آن طراحی میکنند . برای مثال استخر را در مقابل پنجره های اتاق نشیمن و یا ایوان ایجاد می کنند و انعکاس آب که در حرکت نیز می باشد برروی دیوار و یا سقف منظره ای جذاب و دیدنی ایجاد می کند. و این اتفاق تاثر روانی نیز می گذارد و در انسان ها احساس سرزندگی ایجاد می کند .

نور در طراحی دکوراسیون

تاثیر نور در طراحی دکوراسیون

نور شرق (صبحگاهی) :

برای بیدار شدن از خواب روشنایی صبح بهترین نور است . در کنار نور و روشنایی صبح صبحانه خوردن ، انرژی و آرامش خاصی را در انسان ایجاد می کند . پس لازم است که محل قرار گرفتن اتاق غذاخوری ، نسیمن و خواب و آشپزخانه به خوبی جهت یابی شوند تا از نور صبحگاهی به دلیل ضعیف  و کمی خنک بودنش استفاده شود . نور صبحگاهی در زمان خاصی از دور برای اجسام سایه تولید می کند که از این سایه می توان برای زیباتر شدن فضا استفاده کرد . این نور در ابتدا بر گرد و غبارها میتابد و با پراکنده شدن آن ها در فضا ی اطراف گرما و نور منشر می شود .

نور غربی غروب :

با پایان یافتن روز نور نیز شدتش کمتر می شود اما انعکاس آن هنوز وجود دارد و دیوار ها با رنگ های مایل به زرد می درخشند و دیوارهای بتونی رنگ نارنجی را در خود تولید می کنند ، وقتی که خورشید کاملا غروب می کند سطح شهر نیز کاملا تغییر می کند و بر روی سنگ فرش های خیابان می تابد و شهر همانند یک پرده ی سینما می شود و آسمان کم کم سرخ و سپس تاریک می شود . مرزهای اشیا بر روی هم می افتند و مشخص کردن مرز و لبه ی اشیا مشکل می شود .

گروه صنعتی پایا دکور به عنوان یکی از اصلی ترین گروه های طراحی دکوراسیون خانه و مغازه برای شما خدمات بسیار زیادی را در نظر گرفته است که در ادامه برخی از آنها را خواهید دید:

طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی

دکور مغازه پوشاک زنانه

برچسب ها : , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *