طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک دندانپزشکی

ما در این مطلب به مبحث طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک دندانپزشکی خواهیم پرداخت. برای انجام همه ی خدمات و طراحی دکوراسیون مثل: طراحی داخلی دکوراسیون فروشگاه، پوشاک، فروشگاهی، دکور فروشگاه  و طراحی مغازه و ویترین، دکوراسیون داخلی و ….. میتوانید با شرکت دکوراسیون پایا تماس بگیرید.

طراحی کلینیک دندانپزشکی

کلینیک های درمانی پزشکان به خودی‌ خود فضاهای پرتنشی هستند و همه مراجعه کنندگان به طور معمول درگیر با استرس و یا نوعی ناراحتی خاص در این فضاها خواهند بود. کلینیک های دندانپزشکی ولی دارای شرایط محیطی نسبتا پراسترس‌تر و کلافه‌کننده‌تری هستند.

بیشتر بخوانید: طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه

مراجعه‌ کنندگان به کلینیک های دندانپزشکی معمولا نسبت به سایر مطب‌ های درمانی، زمان زیادتری را در اتاق انتظار و همینطور در طول انجام خدمات درمانی، در کلینیک می‌گذرانند و بسیاری از آنها نیز با درد دهان و دندان دست‌ و پنجه نرم می‌ کنند.

حتما شما هم در هنگام مراجعه بیماران به کلینیک دندانپزشکی، کلافگی و استرس آنها در مدت انتظار در کلینیک را مشاهده نموده اید. در این مدت نخستین و مهم‌ترین چیزی که سبب ایجاد آرامش در طول زمان انتظار خواهد شد، جذابیت طراحی کلینیک دندانپزشکی شما می باشد که در نهایت باعث رضایت، آرامش و بازگشت بیماران به کلینیک شما می گردد.

طراحی داخلی کلینیک ها به طور معمول توسط تیم تخصصی انجام می گیرد که نتیجه جذاب‌ تر و اصولی‌ تری ایجاد شود. چون در کلینیک دندانپزشکی افزون بر کانسپت مناسب و طراحی زیبا می بایست تاسیسات و زیرساخت های موردنیاز برای تجهیزات نیز به صورت دقیق مورد بررسی، طراحی و اجرا قرار گیرد. با این حال آشنا شدن با استانداردها و اصول اولیه طراحی مطب دندانپزشکی، به انتخاب ساده تر و موثرتری در طول تصمیم‌گیری درمورد طراحی مطب منجر می گردد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: طراحی دکوراسیون داخلی مغازه گل فروشی 

قسمت های داخلی مطب دندانپزشکی

کلینیک دندانپزشکی افزون بر اتاق انتظار و اتاق کار پزشک، دارای قسمت های مختلفی است که مراجعه‌کنندگان، پرسنل خدماتی، پزشکان و دستیاران پزشک به صورت مداوم در این قسمت ها رفت‌وآمد دارند. معمار یا طراح دکوراسیون داخلی با توجه به اولویت‌ ها و استانداردهای طراحی کلینیک دندانپزشکی، جهت ایجاد آرامش و دسترسی ساده به امکانات داخل مطب، می بایست به طراحی کلینیک یا مطب دندانپزشکی بپردازد.

بیشتر بخوانید: طراحی دکوراسیون داخلی سالن ناخن 

به صورت کلی قسمت هایی که در طراحی و نقشه تاسیسات کلینیک یا مطب دندانپزشکی و دکوراسیون مطب دندانپزشکی میبایست به آنها پرداخته شود به صورت زیر می باشند:

 • قسمت نگهبانی و اطلاعات
 • پذیرش، نوبت دهی و صندوق
 • اتاق‌ انتظار عمومی و اتاق‌ های انتظار هر قسمت
 • محیط کار دندانپزشکان عمومی و متخصصان
 • قسمت اختصاصی دندانسازی و پروتز
 • اتاق رادیولوژی، پری اپیکال، لترال و پانورکس
 • تاسیسات و پشتیبانی کلینیک شامل: آبدارخانه، مکان نگهداری زباله‌های عفونی و معمولی، رختکن‌ها، اتاق استراحت، انبار، تاسیسات و محیط در نظر گرفته شده جهت ساکشن مرکزی وکمپرسورهوا. تی‌شورخانه و خدمات، سرویس‌های بهداشتی و…
 • مکان اختصاصی استرلیزاسیون (CSR)
 • مکان بازی و سرگرمی(این قسمت برای طراحی کلینیک دندانپزشکی کودکان خیلی حائز اهمیت است)

به جزئیات هر یک از این بخش‌ها، در دکوراسیون داخلی کلینیک دندانپزشکی به میزان کافی می بایست پرداخته شود. همین جزئیات سبب افزایش راندمان کاری کارکنان و ایجاد رفاه زیادتر برای مراجعه‌ کنندگان خواهد شد. در نتیجه مطب دندانپزشکی با کارکرد و نتیجه بهتری در حوزه کاری خود روبرو می‌شود.

بیشتر بخوانید: دکوراسیون داخلی مغازه – طراحی و اجرا

اصول طراحی کلینیک دندانپزشکی

به صورت کلی تمام کلینیک‌ های درمانی با توجه به تخصص پزشکی که در آنجا مشغول به کار است، طراحی می‌ شوند. به همین علت شرایط و ضوابط طراحی کلینیک دندانپزشکی بر اساس استاندارد‌های خاصی می باشد که به صورت تخصصی به عهده طراحان دکوراسیون داخلی آشنا به تاسیسات و تجهیزات دندانپزشکی می باشد.

بیشتر بخوانید: طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاه لبنیاتی

ولی یک سری اصول برای طراحی کلینیک دندانپزشکی وجود دارد که دانستن آنها به انتخاب نوع و محل کلینیک که یک مرحله بسیار مهم می باشد و همچنین چیدمان اولیه شما، جهت اقدام به داشتن دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی لاکچری کمک می نماید. ۴ مورد از اصول طراحی مطب عبارتند از:

 • کلینیک های دندانپزشکی می بایست از نور کافی و طبیعی برخوردار باشند، بهتر می باشد محیط شما با پرده‌های تیره و غیر قابل حرکت پوشیده نشوند. در صورتی که دسترسی به نور خورشید محدود یا کم می باشد، می بایست با استفاده از انواع نورهای مصنوعی نور مورد نظر را تامین نمود.
 • تم رنگ در طراحی کلینیک نقش پر‏رنگی در ایجاد حس آرامش و یا عدم ایجاد این حس دارد. برای نمونه استفاده کردن از رنگ های هیجان انگیز مانند خانواده رنگ قرمز سبب ایجاد ضطراب و نگرانی در مراجعه کننده می گردد. (در کلینیک دندانپزشکی تخصصی کودکان در مواردی می توان از این خانواده رنگ استفاده نمود)
 • انتخاب و چیدمان مبلمان و صندلی از دیگر نکات حائز اهمیت یک کلینیک دندانپزشکی می باشند. مکان کافی برای نشستن در یک کلینیک سبب راحت‌تر سپری شدن زمان انتظار مراجعه‌کنندگان می گردد. انتخاب یا ساخت مبلمان و صندلی میبایست متناسب با مقدار فضای موجود و کانسپت کلی طراحی و اصول ارگونومی باشد تا بازدهی بهتری داشته باشد.
 • جزئیات دکور کلینیک دندانپزشکی می بایست مورد توجه قرار بگیرد و در هماهنگی کامل با وسایل کاربردی مانند آبسردکن/تلویزیون و…. باشد، سرویس‌های بهداشتی می بایست در هر طبقه وجود داشته باشند و آب سرد و گرم با شیر پدالی یا اتومات داشته باشند.

بیشتر بخوانید: طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاه لوازم ورزشی

استانداردهای طراحی کلینیک دندانپزشکی

افزون بر اصول ابتدایی طراحی کلینیک دندانپزشکی، استاندارد‌هایی برای طراحی و اجرا کردن فنی کلینیک دندانپزشکی وجود دارد که حتما می بایست رعایت شوند. این استاندارد‌ها هم بر انتخاب مکان مطب دندانپزشکی به مقدار زیادی موثر هستند. همینطور بر نوع عملکرد پرسنل در فضای دندانپزشکی هم موثر هستند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • متراژ کلینیک دندان‌پزشکی با دیگر کلینیک ها متفاوت و در واقع بیشتر از آنها می باشد. برای هر قسمت باید حداقل ۱۳ متر مربع فضا در نظر گرفته شود و محیط رفت و آمد در درون آنها به اندازه کافی باشد.
 • در اتاق استریل می بایست محلی برای نگهداری تجهیزات استریل و اتوکلاو، التراسونیک،دستگاه پکینگ و همینطور قفسه‌ های نگهداری پک های استریل شده موجود باشد. همینطور سینک شست‌وشو و کابینت داشته باشد.
 • برای کف کلینیک و همینطور دیوار‌ها می بایست از متریال قابل شستشو و حتی المقدور آنتی باکتریال استفاده نمود.
 • سیم‌کشی کلینیک می بایست طبق استاندارد‌های طراحی تاسیسات کلینیک دندانپزشکی و نکات ایمنی آن بوده و از درون کار شده باشد.

بیشتر بخوانید: طراحی دکوراسیون داخلی آژانس هواپیمایی

گروه طراحی دکوراسیون پایا آماده ارائه خدمات در تهران و سایر شهرستان های کرج ، مشهد ، تبریز ، اصفهان ، یزد ، اردبیل ، ارومیه ، رشت ، همدان ، قم ، قزوین ، اهواز ، بوشهر ، شیراز  و سایر شهرستان ها می باشد.

مهمترین خدمات گروه صنعتی پایا دکور در ایران عبارتند از :

طراحی دکوراسیون مغازه کیف و کفش

دکور مغازه پوشاک مردانه

خدمات دکوراسیون پایا: طراحی دکوراسیون مانند:  طراحی دکوراسیون مغازه ، پوشاک، فروشگاهی ، دکور مغازه آرایشی و …..

جهت انجام تمامی خدمات و طراحی دکوراسیون مانند: طراحی دکوراسیون مغازه، پوشاک، فروشگاهی ، دکور مغازه آرایشی و ….. میتوانید با شرکت دکوراسیون پایا تماس بگیرید.

همچنین می توانید در صورتی که نیاز به مشاوره جهت کسب و کار خود دارید با مشاورین متخصص ما تماس نموده و پروژ ه های خود را به ما بسپارید.

شماره های تماس:

دفتر طراحی

 • تهران – یوسف آباد – خیابان ابن سینا – ساختمان آفتاب
 • 09121641842– 02188559485

دفتر کارخانه کرج

 • کرج – خیابان شهید بهشتی – جنب پل حصارک
 • 02634484956 –  09121641842
 • واتساپ : 09333695121
برچسب ها : , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *