مهمترین تاثیر روانی رنگ در دکوراسیون

تاثیر روانی رنگ در دکوراسیون داخلی

مهمترین فاکتور در دکوراسیون داخلی رنگ می باشد . تاثیر روانی رنگ ها در دکوراسون و تاثیر شگفتی که بر روح و روان انسان می گذارند و منشا انتقال احساس می باشند . به همین دلیل است که ترکیب رنگ ها و انتخاب آن ها در نحوه ی دکوراسیون منازل نقش مهم و موثری را ایفا می کند . در مباحث روان شناسی این حقیقت به اثبات رسیده است که رنگ ها علاوه بر این بر حال و روح انسان ها تاثیر گذار هستند، این قابلیت را دارند که میزان هوش و خلاقیت را نیز تقویت کنند .

گروه صنعتی پایا دکور با ارائه خدمات بسیار زیادی با شما همراه خواهد بود:

دکور مغازه پوشاک زنانه

طراحی دکوراسیون داروخانه

تاثیر روانی رنگ

ویژگی ها و تاثیر روانی رنگ بر دکوراسیون

جهانی که ما انسان ها در آن زندگی می کنیم ، تشکیل شده از رنگ های متفاوت و این رنگ ها هستند که باعث شده اند اشیا برای ما مفهوم پیدا کنند و زیبا شوند . رزنگ ها بخاطر تاثیرات روانشناسانه ای که دارند سرشار از احساس و انرژی می باشند و عاملی برای سلامت روح تلقی می شوند .

در این جه به تاثیرات روانشناسانه ی رنگ ها می پردازیم و اهمیت کاربرد آن ها در دکوراسیون را نشان خواهیم داد .

رنگ ها و تاثیرات آن ها به شرح زیر می باشد :

رنگ سفید, نماد آرامش و پاکی

رنگ سفید گزینه ی مناسبی برای پس زمینه می باشد زیرا فضا را دلگشاتر و بزرگتر نشان می دهد . اگر می خواهید که مبل ها ی رنگی و تابلو های دیواری جلوه ای زیبا پیدا کنند برای پس زمینه ی آن ها رنگ سفید را انتخاب کنید . یک اتاق که کاملا به رنگ سفید باشد ، بزرگ و خالی به نظر می رسد . بنابراین در این اتاق می توانید از مبل و وسایل رنگی استفاده کنید و فضایی مدرن و شیک خلق نمایید. یک اتاق سفید مانند یک تابلو ی خالی می باشد که می توانید با ایده هایی خلاقانه به آن زیبایی و جلوه ای خاص ببخشید .

رنگ سیاه, نماد قدرت

رنگ سیاه نماد رسمیت و غم و گاهی سلطه طلبی و قدرت است . این رنگ به دلیل خنثی بودن قابل ترکیب با اکثر رنگ ها می باشد . استفاده از رنگ سیاه و سفید جلوه ای خاص و فوق العاده به فضا می دهد و استفاده از این کنتراست رنگی برای کفپوش باعث می شود که فضا بزرگتر به نظر بیاید . این رنگ در پاره ای از فرهنگ ها نماد غم و در مراسم سوگواری از آن استفاده می کنند .

تاثیر روانی رنگ

رنگ صورتی, نماد معصومیت

رنگ صورتی نماد رمانتیک بودن و معصومیت و خوشرویی می باشد . استفاده از طیف تیره ی رنگ صورتی سرشار از انرژی و هیجان می باشد و استفاده از صورتی روشن باعث ایجاد آرامش می شود . اصولا برای اتاق خواب از این رنگ زیاد استفاده می شود . در روانشناسی رنگ ها ، رنگ صورتی را ،  یک رنگ ضد گوشه گیری و ضد افسردگی در نظر می گیرند. استفاده از این رنگ در سایر مکان های خانه حسی سرشار سرزندگی و آرامش را ایجاد می کند .

تاثیر روانی برخی از رنگ ها بر دکوراسیون

رنگ سبز, نماد طراوت و تازگی

رنگ سبز نماد حیات و حاصلخیزی و صلح و طبیعت است . این رنگ آرامش را در روح و روان ایجاد می کند و از نیروی شفا بخشی برخوردار است . ترکیب رنگ سبز با هر رنگی ممکن است حس ناخوشایندی را در فضا ایجاد کند چرا که قابلیت ترکیب با هر رنگی را ندارد .

 

رنگ آبی, نماد اعتماد و آرامش

رنگ آبی نماد اعتماد و آرامش است و در مجموع رنگ ها ی سرد قرار دارد . استفاده رنگ آبی در دکوراسیون داخلی خانه احساس اطمینان خاطر و آرامش را برای افراد خانه بوجود می آورد . مشاهده رنگ آبی احساساتی مانند توجه ، سکون ، تمرکز، آرامش، منطق ، وفاداری ، و از این قبیل را منتقل می کند .

برخی از طیف های رنگ آبی تاثیر پویایی دارند و پر انرژی هستند و برخی سرد و ساکن می باشند .

رنگ قرمز, نماد عشق

رنگ قرمز گرم ترین رنگ است و مادر تمام رنگ ها می باشد . استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی انرژی و هیجان و گرما و عشق را ایجاد و منتقل می کند . نگاه کردن به رنگ قرمز باعث افزایش انرژی می شود . ترکیب این رنگ با هر رنگی باعث جلب توجه می شود . برای ایجاد اتاقی گرم و صمیمی می توانید از رنگ قرمز پررنگ استفاده نمایید . همچنین استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق نشیمن باعث می شود که میهمانان این حس را به شما داشته باشند که فردی برونگرا و عاشق هستید و میهمان نواز می باشید .

تاثیر روانی رنگ

رنگ نارنجی, نماد انرژی

نماد اعتماد بنفس و حس گرم و صمیمی و انرژی می باشد . نوعی رنگ انرژی زا است و از ترکیب زرد و قرمز به وجود می آید . استفاده از رنگ نارنجی در اتاق نشیمن و یا جایی که افراد خانواده دور هم جمع می باشند ، جو و احساس گرم و با نشاطی را ایجاد می کند . رنگ نارنجی این قدرت به بیننده میدهد که احساس و هیجان خود را بروز دهد . و همچنین یک رنگ ضد افسردگی می باشد . جاهایی که رنگ یکنواخت و یا کسل کننده دارند از رنگ نارنجی استفاده می کنند تا باعث جلب توجه شود .

زیباترین رنگ ها و تاثیر روانی بر دکوراسیون

رنگ زرد, نماد هیجان

ترکیب رنگ زرد با رنگ هایی مانند لیمویی ف حس سرزندگی ایجاد می کند و استفاده از طیف پررنگ آن در فضای دکوراسیون حس آرام و گرم ایجاد می کند . رنگ زرد فضا را جذاب تر و روشن تر می کند . و ترکیب آن با سایر رنگ ها فوق العاده می شود .

رنگ زرد تحریک ذهنی ایجاد می کند و استفاده از آن برای اتاق خواب مناسب نمی باشد .رنگ خاکستری, نماد بی تفاوتی و بی احساسی که یک رنگ خنثی می باشد و فضا را به یک فضای رسمی تبدیل می کند .

تاثیر روانی رنگ

شما میتوانید با لینک های زیر با خدمات گروه پایا دکور همراه باشید:

طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی

طراحی دکوراسیون آرایشگاه زنانه

برچسب ها : , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *