طراحی دکوراسیون سالن کنفرانس

ما در این مطلب به مبحث طراحی دکوراسیون سالن کنفرانس خواهیم پرداخت. برای انجام همه ی خدمات و طراحی دکوراسیون مثل: طراحی داخلی دکوراسیون فروشگاه، پوشاک، فروشگاهی، دکور فروشگاه و طراحی مغازه و ویترین، دکوراسیون داخلی و ….. می توانید با شرکت دکوراسیون پایا تماس بگیرید.

طراحی دکوراسیون سالن کنفرانس

در همان ابتدا باید بگوییم که تمامی شرکت های موفق فضایی را برای سالن کنفرانس اختصاص می دهند و به طراحی سالن کنفرانس اداری به عنوان یک محیط اساسی نگاه می کنند. به طور کلی امروزه سالن های کنفرانس مکانی کلیدی برای ملاقات افراد و گروه ها، اشتراک گذاری اطلاعات و تصمیم گیری های مهم است.

اما دکور سالن کنفرانس نیز مطابق با نیازها و انتظارات شرکت کنندگان است و همچنین تجربه آنها از محیط بسیار مهم است. زیرا علاوه بر مناسب بودن برای برگزاری جلسات و سخنرانی ها، باید محیطی دلنشین و الهام بخش برای مخاطبان فراهم کرد. یعنی باید به این فکر کنید که سالن کنفرانس فقط یک فضای فیزیکی نیست. بلکه باید احساس اشتیاق برای یادگیری و تبادل اطلاعات ایجاد کند.

موارد مهم در طراحی سالن کنفرانس

واضح است که در اکثر شرکت های بزرگ و موفق، سالن کنفرانس و سالن اجتماعات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا ؟ چون شخصیت های مهمی در آن حضور دارند، توجه ویژه ای می طلبد. در این سالن موارد زیادی باید مورد توجه قرار گیرد که در ادامه به توضیح مهمترین آنها می پردازیم.

بیشتر بخوانید: دکوراسیون فروشگاه پوشاک

1. ابعاد سالن کنفرانس

بزرگی سالن به خیلی چیزها بستگی دارد، از جمله تعداد مخاطب، اندازه صندلی ها، خطوط دید مخاطبان، عرض راهروها و تعداد ردیف های سالن.

در این راستا به عنوان مثال در سالن های کوچک که فقط برای سخنرانی با ظرفیت حداکثر 80 نفر در نظر گرفته شده است، سالن هایی با کف مسطح مطلوبتر است. اما در سالن های بزرگ به دلیل ظرفیت بالای سالن، دید بهتر مخاطب نسبت به سن و سایر کارکردهای سالن، از سطوح شیب دار یا پلکانی استفاده می شود.

2. استانداردها و ضوابط ساخت و طراحی سالن کنفرانس

قبل از بررسی استانداردهای سالن کنفرانس ابتدا به معرفی قسمت های مختلف آن می پردازیم.

قسمت های مختلف سالن کنفرانس شامل موارد زیر می باشد که به شرح هر یک می پردازیم:

 • ورودی و پذیرایی
 • سالن پذیرایی و انتظار و سالن اصلی
 • صحنه، پشت صحنه
 • فضاهای خدماتی

ورودی و خروجی در طراحی سالن کنفرانس

بدون مقدمه می خواهیم بگوییم که محل ورود و خروج اعضا در سالن کنفرانس از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بیشتر بخوانید: طراحی دکوراسیون مغازه ادویه فروشی

بنابراین بهتر است در طراحی سالن کنفرانس به نکات زیر توجه شود:

 • برای جلوگیری از تجمع بیش از حد مردم، چندین ورودی و خروجی برای سالن در نظر بگیرید.
 • ورودی و خروجی سالن کنفرانس باید برای مخاطبان داخل سالن قابل رویت باشد.
 • تا حد امکان از ورودی و خروجی های مجزا برای سالن کنفرانس استفاده کنید.
 • حداقل عرض درهای ورودی سالن باید معادل نصف کل درهای خروجی باشد.
 • عرض مورد نیاز برای درب های سالن حدود 85 سانتی متر به ازای هر 100 نفر می باشد.
 • ورودی سالن را در نظر بگیرید تا در مواقعی که افراد بیشتر یا اتفاقات غیرمنتظره ای وجود دارند، بتوانید از آن به عنوان خروجی اضطراری استفاده کنید.

پذیرایی و سالن انتظار

در اتاق های انتظار، میزان فضای در نظر گرفته شده برای هر 6 نفر یک متر مربع است. بنابراین باید به ازای هر 300 نفر فضایی 50 متر مربعی در نظر گرفته شود اما نکته اینجاست که در این صورت افراد فضای بسیار کمی خواهند داشت به همین دلیل توصیه می کنیم برای راحتی مخاطبان به ازای هر 6 نفر 3 نفر باشد. متر مربع را باید در نظر گرفت که برای 300 نفر به 150 متر مربع فضا نیاز دارید.

قسمت های خدماتی سالن کنفرانس

در مورد فضاهای خدماتی واقع در سالن انتظار تنها به ذکر یک نکته بسنده می شود که سرویس های بهداشتی باید به راحتی در دسترس بوده و در عین حال قابل رویت نباشند.

راهروهای سالن کنفرانس

ابعاد فضایی که باید برای راهرو سالن کنفرانس در نظر بگیرید به ازای هر 100 نفر 70 سانتی متر است. البته نکته ای که در این زمینه باید مد نظر داشته باشید شرایط خاص افراد مختلف مانند معلولان و معلولان جسمی است. محیطی 70 سانتی متری برای ویلچر و 83 سانتی متری برای کسانی که با دو عصا حرکت می کنند در نظر داشته باشید.

در برخی از سالن های همایش جدید، مسیر نشستن افراد از مقابل ردیف اول صندلی ها می گذرد و با توجه به شرایط مردم، حداقل عرض این راهروها باید 140 سانتی متر باشد. به طور معمول برای راهروهایی که در کنار دیوارها قرار می گیرند یک متر عرض در نظر می گیرند.

بیشتر بخوانید: قفسه بندی فروشگاهی

اگر قصد دارید از دو راهرو در دو طرف سالن کنفرانس استفاده کنید، تعداد صندلی های استاندارد در هر ردیف 16 صندلی است و اگر قصد ایجاد راهرو در یک سمت را دارید، این تعداد به 8 صندلی کاهش می یابد. اگر سه راهرو (دو راهرو در طرفین و یکی در وسط) برای سالن کنفرانس در نظر بگیرید، می توانید تا 25 صندلی پشت سر هم استفاده کنید.

چیدمان صندلی ها در طراحی سالن

در طراحی سالن کنفرانس دو عامل تعیین کننده برای چیدمان صندلی ها وجود دارد که شامل اندازه صندلی ها و فاصله بین ردیف ها برای عبور مخاطب می باشد. نکته بسیار مهم در چیدمان صندلی ها این است که فاصله ردیف ها از ابتدا تا انتها یکسان باشد. بهتر است برای راحتی و توجه حضار بین ردیف صندلی ها اختلاف ارتفاع کافی در نظر گرفته شود. البته رعایت این موضوع به نوع و ابعاد صندلی بستگی دارد.

موضوع بعدی در مورد چیدمان صندلی ها و دید استاندارد تماشاگران در سالن های شیبدار است. زاویه دید استاندارد مخاطب در حالتی که سر و گردن ثابت است و فقط چشم ها تا حدی حرکت می کنند باید حدود 30 درجه باشد. هنگامی که سر و چشم ها تا حدی حرکت می کنند، زاویه دید مناسب حدود 60 درجه است. برای درک کامل بدون حرکت سر، زاویه دید باید 110 درجه باشد.

سقف سالن کنفرانس

یکی از فاکتورهای مهم در سالن کنفرانس، داشتن فضایی آرام و ساکت است که با آکوستیک کردن سقف و دیوارها می توان فضایی آرام و آرام ایجاد کرد، علاوه بر آن طراحی خاص سقف نیز به زیباتر شدن فضای ایجاد شده کمک می کند.

یک نکته بسیار مهم در طراحی سالن کنفرانس و سالن اجتماعات، ارتفاع استاندارد است. محیط استاندارد اتاق کنفرانس حتما دارای ارتفاع سقف (فاصله کف تا سقف) حداقل 3 متر باشد.

این ارتفاعی تهویه هوا را تضمین می نماید. همچنین فضای کافی برای قرار دادن مبلمان در سالن اجتماعات و کنفرانس را فراهم می کند. در طراحی سقف سالن کنفرانس از سبک های مختلف معماری و متریال های موجود مانند اوریگامی، پنل های مدولار، شیشه و … استفاده کنید و با ترکیب مناسب نور، حال و هوای ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید: قفسه بندی مغازه ظروف چینی و بلور

خدمات دکوراسیون پایا: طراحی دکوراسیون مانند: طراحی دکوراسیون داخلی مغازه، پوشاک، دکوراسیون داخلی سالن کنفرانس، طراحی دکور سالن کنفرانس, دکوراسیون سالن کنفرانس و طراحی داخلی فروشگاه و طراحی داخلی سالن کنفرانس و  …..

جهت انجام تمامی خدمات و طراحی دکوراسیون مانند: طراحی داخلی سالن کنفرانس، پوشاک، فروشگاهی، دکوراسیون داخلی سالن کنفرانس و طراحی دکور سالن کنفرانس….. میتوانید با شرکت دکوراسیون پایا تماس بگیرید.

همچنین می توانید در صورتی که نیاز به مشاوره جهت کسب و کار خود دارید با مشاورین متخصص ما تماس نموده و پروژ ه های خود را به ما بسپارید.

شماره های تماس:

دفتر طراحی

 • تهران – یوسف آباد – خیابان ابن سینا – ساختمان آفتاب
 • 09121641842– 02188559485

دفتر کارخانه کرج

 • کرج – خیابان شهید بهشتی – جنب پل حصارک
 • 02634484956 –  09121641842
 • واتساپ : 09333695121
برچسب ها : , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *