تاریخچه طراحی دکوراسیون

درباره تاریخچه طراحی دکوراسیون

پیشتر بسیار درباره طراحی دکوراسیون و اطلاعات مربوط به آن صحبت کرده ایم اما در ادامه این مطلب میخواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم که طراحی دکوراسیون دارای چه تاریخچه ایست.به عبارت دیگر تاریخچه طراحی دکوراسیون چیست.

بخاطر داشته باشید که گروه صنعتی پایا دکور به عنوان یکی از اصلی ترین گروه های صنعتی در ایران این افتخار را دارد که با ارائه خدمات بسیار زیادی با شما همراه باشد.پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.همچنین شما میتوانید با کیلیک بر روی لینک های زیر با مهمترین خدمات گروه صنعتی پایا دکور همراه باشید : طراحی دکوراسیون آرایشگاه زنانه ، دکور مغازه پوشاک مردانه

تاریخچه طراحی دکوراسیون
تاریخچه طراحی دکوراسیون

اساس تاریخچه طراحی دکوراسیون

عشق و علاقه ی انسان ها به زیبای ی و زیباتر کردن محل و وسایل زندگیشان یک مسئله تازه و جدید نیست . و این احتمال وجود دارد که نقاشی های بجا مانده از زندگی غار نشینی ، علاوه بر موضوع نشانه ها ، جنبه ی تزئینی هم داشته است .

به هر حال هنگامی که در سال 1922، باستان شناس بریتانیایی،  هاوارد کارتر (Howard Carter)، مقبره توتنخامون را گشود؛ جواهرات ظریف و اشیاء تزئینی  و نقاب طلای خالص، که در داخل مقبره و در کنار جسد قرار داده شده بود، بینشی وسیع درباره چگونگی زندگی مصریان و میزان علاقه آن ها به طراحی  و تزئینات  را در اختیار محققان قرار داد که به نوبه خود شروع  جستجویی دنباله دار بود  و باعث تجلی یافتن شکوه سبک اولیه مصری شد.

بنابراین حفاریهای اولیه نشان داد که بینواترین خدمتکاران مصری هم حتی ، لوازم روزمره خانه هایشان را تزئین میکردهاند، و نکته ی قابل تامل و توجه این است که مصری ها هرگز رازهای خود را براحتی بر ملا نمی کرده اند . به همین خاطر به طور دقیق مشخص نیست که علاقه ی آن ها نسبت به طراحی و تزئین از کجا سرچشمه گرفته است . و آنچه که مشخص است  این است که سبکهای آغازین طراحی از مصر نشأت گرفته اند.

اساتید مسلم طراحی نیز رومیها بوده اند و همچنان  هم از بسیاری جهات، بویژه در زمینه طراحی کلاسیک، سرآمد طراحان جهان می باشند. علاقه بسیار زیاد به اشیاء زیبا و سبک آسایش طلبانه ی آن ها در آثار باقی مانده براحتی  قابل مشاهده  است. آنها به این که موقعیت و ثروت اجتماعیشان را به نمایش بگذارند علاقمند بودند و به سبک پر زرق و برق  و زندگی مجلل  تمایل داشتند. به دلیل موفقیتشان  در زمینه طراحی های داخلی، حتی با معیارهای مدرن و امروزی هم همچنان  در زمره بهترینهای این هنربه حساب می آیند.

از شگفت آورترین موفقیت های طراحی داخلی آن زمان ، نقاشیهای زیبای فضای داخلی خانه هایشان و میزان آسایش  بود که به صورت موزائیک کاری کف و یا نقاشی دیواری جلوهنمایی میکرد. آنها با تمامی آراستگی و آذینی که میتوانستند متصور شوند مبلمان راحتی ، اثاثیه خاص ، صندلی، میزهایی با پایه های پنجه مانند، و مبلمان،  را طراحی میکردند و میساختند. مهمترین بخش زندگی آن ها شیوه زندگی مجلل و ضیافتها یشان  بود و بنابراین این امر را در آرایش خانه هایشان متجلی میساختند.

تاریخچه طراحی دکوراسیون
تاریخچه طراحی دکوراسیون

اما یونانیها ، برخلاف رومیان، در زمینه دکوراسیون داخلی چندان زبانزد  نبودند و شهرت اصلی آن ها  به دلیل  سبک معماری فوقالعاده ای بود که هنوز هم در شهر آتن قابل مشاهده  می باشد.

بعد از سقوط امپراطوری روم و به وجود آمدن مسیحیت، بر دکوراسیون داخلی خانه ها سبکی صومعه مانند و سرد حکمفرما شد. تجمل پرستی رومی،  زیبایی دوستی ، آزادی طراحی، و شیوههای کلاسیک،  جای خود را به تخته های تیره و خانه های بی تزئین دادند.

هرچند که هنرمندان دوران گوتیک، تلاش خود را  کردند تا  این بی پیرایگی را کاهش دهند ، اما این سبک تا زمان ظهور رنسانس حکم فرما بود. با به وجود آمدن  دوباره ی آزادیهای هنری،  زیبایی و تزئین، باز هم  به خانه ها بازگشت. تعداد زیادی از  هنرمندان به نامی که فعالیت زیادی داشتند و پس از رنسانس با آنها روبرو میشویم، خود گواهی بر این امر است.

در ملت های  شرقی همچنین توجه و علاقه به دکوراسیون داخلی زیبا کاملاً آشکار است. مجسمهها و نقاشهای پر رنگ و لعاب هندی، صدفکاریهای ژاپنی ، فرشهای ایرانی، مبلمان و تزئینات چینی، همه نشان دهنده علاقه این ملل به زیباسازی فضای زندگیشان است. البته سبک دکوراسیون داخلی شرقی با سبک و شیوه های  غربی آن تفاوتهای زیادی  دارد.

استفاده از رنگ در تاریخچه طراحی دکوراسیون

دکوراسیون داخلی(Interior Design) که به عنوان یک صنعت ، هنر  و یک حرفه، در دنیا شناخته شده، بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان ها برای  انجام فعالیت های روزمره یعنی زندگی و کار است.

بخش زیادی از عمر ما در فضاهای بسته ی  بناها سپری می شود. این فضاها یک محیطی را برای ما ایجاد می کنند به نیازهای اساسی ما مانند سرپناه پاسخ می دهد و محلی است برای انجام بسیاری از فعالیت های ما. فضای داخلی آن چیزی است که به یک بنا روح می بخشد . بنابراین می توان گفت کیفیت فضای داخلی علاوه بر این که تاثیر مستقیمی بر نحوه ی انجام فعالیت های ما دارد ، شخصیت  ، احوال و نگرش ما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد . بنابراین ، هدف اصلی طراحی داخلی ، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای زندگی راحت تری  در آن است.

 

در صورتی که فضای معماری بدون دکوراسیون داخلی باشد  یا اصلاً قابل استفاده نیست و یا کارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت.

دکوراسیون داخلی بر زندگی همه مردم جامعه تاثیر گذار است و تأثیرات آن در زندگی کاملا مشخص می باشد است. بنابراین نباید این گونه اندیشید که دکوراسیون داخلی تنها به قشر مرفه و خانه های اعیانی تعلق دارد . چرا که دکوراسیون داخلی برای تمام قشر جامعه و  کم درآمد هم می تواند مفید باشد.

اگر قصد داریم که قناعت را به عنوان اصلی ضروری در زندگی داشته باشیم و در عین حال بخواهیم در فضای 40 یا 60 متری آپارتمان ها زندگی راحتی داشته باشیم ، لازم است که از دکوراسیون به عنوان یکی از موارد تاثیر گذار در این مورد استفاده کنیم . چرا که طراحی دکوراسیون داخلی راه چیدن وسایل را به بهترین حالت در این فضای کوچک به ما نشان می دهد.

تاریخچه طراحی دکوراسیون
تاریخچه طراحی دکوراسیون

طراح دکوراسیون داخلی در زمان طراحی فضای داخلی با دو مقوله سر و کار دارد : کاربرد آن فضا ، و احساس و تاثیری که می خواهد آن فضا بر استفاده کننده داشته باشد .

دکوراسیون داخلی طیف گوناگونی از مولفه ها و عناصر  از قبیل دیوار، سقف، کف، رنگ، بافت، نور، فرم، و عناصر کارکردی و تزیینی و مبلمان را در برمی گیرد. این موارد  ابزارهای کار طراح میباشند  که همه ی آن ها  باید بطور هماهنگ و متناسب در یک طرح خوشایند و مرتبط قرار گیرند.

گروه صنعتی پایا دکور به عنوان اصلی ترین گروه صنعتی ایران و با سابقه بیش از 50 سال در امر طراحی دکوراسیون این افتخار را دارد که با ارائه خدمات زیر با شما همراه باشد.

طراحی دکور آرایشگاه زنانه

طراحی دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی

برچسب ها : , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *