طراحی دکوراسیون داخلی مدرسه و آموزشگاه

طراحی دکوراسیون هر محیطی نیازمند رعایت پارامتر ها و نکات به خصوصی است. در این میان اگر شما بخواهید فضاهایی مثل مدرسه یا محیط آموزشی را چیدمان نمایید، باید به نکات بسیار زیادی توجه داشته باشید؛ زیرا در این گونه محیط ها نوجوانان و جوانان مشغول به تحصیل هستند و باید به تاثیری که نوع دکور، چیدمان و امکانات به کار رفته در آن بر روح و روان این افراد می گذارد نیز توجه داشت.

حتما این جمله ی معروف را شنیده اید که مدرسه خانه ی دوم هر دانش آموزی می باشد؛ بنابراین در شکل گیری شخصیت افراد بسیار تاثیر می گذارد و ضروری است که مدیریت مدرسه یا آموزشگاه ها در طراحی دکوراسیون مدرسه به موضوعات مختلفی توجه داشته باشند و البته از مشورت نمودن با شرکت ها و مراکز ارائه دهنده ی خدمات طراحی دکور همانند مجموعه ی پایا دکور نیز غافل نشوند. در این مقاله قصد داریم ویژگی های یک دکوراسیون مناسب برای چنین فضاهای آموزشی را بیان نماییم و همچنین به ارائه ی راهکار هایی برای ایجاد مجیطی زیبا و دلپذیر تر خواهیم پرداخت.

طراحی دکوراسیون داخلی مدرسه و آموزشگاه

همانطور که می دانید محیط مدرسه از وسایل و تجهیزات مختلفی تشکیل شده است، به عنوان مثال کلاس درس، سالن ورزش، کتابخانه، نمازخانه و … پس شما برای داشتن یک دکوراسیون حرفه ای نیاز دارید که با در نظر گرفتن نکات ریز و نیاز سنجی از هر یک از بخش های موجود در آموزشگاه یا مدرسه بتوانید آنچه موجب تامین راحتی و رفاه دانش آموزان و معلمان و همچنین افزایش جذابیت و زیبایی محیط می شود را فراهم سازید؛ برای مثال اگر شما بخواهید کلاس درس را دکوراسیون کنید، در مرحله اول باید فضایی که در اختیار است را ارزیابی نموده و سپس با توجه به میزان مساحت کلاس برای خرید میز و صندلی، انتخاب رنگ کف پوش و دیوار ها و از همه مهم تر نورپردازی ( جهت تامین روشنایی کلاس و حفظ سلامت بینایی افراد )  اقدام نمایید.

در زمان طراحی و اجرای دکوراسیون مدرسه همواره به این موضوع مهم توجه داشته باشید که هدف از چنین کاری تامین راحتی و ایجاد محیطی آرام برای تحصیل و آموزش نوجوانان و جوانان می باشد؛ بنابراین سعی کنید که برای این پروژه پارامتر هایی که به ایجاد چنین محیطی کمک می کند را رعایت کرده و به کار ببرید.

در طراحی دکوراسیون مدرسه به چه نکاتی توجه کنید

  1. انتخاب رنگ مناسب : انتخاب رنگ برای دیوار پوش، کف پوش، پرده ها و …. با توجه به رده ی سنی دانش آموزان متفاوت است؛ به عنوان مثال برای محیطی که قرار است در آن دانش آموزان ابتدایی و پیش دبستانی درس بخوانند، پیشنهاد می شود از رنگ های ترکیبی روشن با طرح های شاد استفاده شود این نوع رنگ آمیزی در ایجاد انگیزه و تقویت روحیه دانش آموزان موثر خواهد بود. همچنین رنگ و طرح مناسب جهت طراحی دکوراسیون نمای ورودی مدرسه اهمیت بسیار زیادی برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان دارد؛ بنابراین در انتخاب آن باید دقت و توجه کافی را داشته باشید.
  2. انتخاب میز و صندلی :وسایل داخلی کلاس مثل میز، صندلی و تخته ی سیاد و… باید جنس و کیفیت مطلوبی داشته باشند به طوری که برای دانش آموزان حس راحتی ایجاد کند و در هنگام استفاده ی طولانی مدت خسته کننده نباشند.
  3. نورپردازی :یکی از مهم ترین مراحل در طراحی دکوراسیون مدرسه و آموزشگاه استفاده از تکنیک های صحیح نور پردازی می باشد که این عامل باعث می شود رنگ ها و وسایل شفاف تر و زیباتر نشان داده شوند و همچنین علاوه بر اینکه زیبایی محیط را افزایش می دهند، محیط مدرسه را به محیطی زنده و شاداب تبدیل می کنند.
  4. چیدمان وسایل: چگونگی چیدمان کردن وسایل داخل کلاس از عوامل مهمی است که در ایجاد دکوراسیون مناسب برای مدرسه نقش مهمی دارد. محل قرار گرفتن میز و صندلی ها و تخته ی سیاه و وسایل دیگر باید به گونه تنظیم شوند که دانش آموزان بتوانند به راحتی از کلاس خارج و در آن رفت و آمد کنند و دید کافی به تخته سیاه را داشته باشند. تعداد میز ها و صندلی ها باید بر حسب متراژ کلاس تعیین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.