طراحی دکوراسیون داخلی کتابخانه

ما در این مقاله به مبحث طراحی دکوراسیون داخلی کتابخانه می پردازیم. جهت انجام تمامی خدمات و طراحی دکوراسیون مانند: طراحی داخلی دکوراسیون مغازه ، پوشاک ، فروشگاهی ، دکور مغازه ، دکوراسیون داخلی و ….. میتوانید با شرکت دکوراسیون پایا تماس بگیرید.

8 اصل جهت بهتر کردن طراحی کتابخانه عمومی

حالا این سوال به وجود می آید که طراحی عمومی که افراد جهت انجام کارهای خیلی مهم از آن استفاده می نمایند و خیلی از افراد صبح تا شب را در آنجا هستند، می بایست چگونه باشد؟

اصول دکوراسیون کتابخانه عمومی

قطعا چنین جایی که مثل منزل برای خیلی از افراد می ماند، می بایست طراحی هوشمندانه ای داشته باشد تا احتیاج کاربران را رفع نماید.

برای همین موضوع در ادامه مقاله تصمیم داریم 8 اصل طراحی کتابخانه عمومی را مورد بررسی قرار دهیم که می توانند اثر بسیاری در تشویق و ترغیب افراد برای استفاده کردن از کتابخانه داشته باشند. تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا مهم ترین نکته های مرتبط با طراحی کتابخانه را چک نمائیم.

بیشتر بخوانید: برای دکوراسیون مغازه و فروشگاه چه کاری انجام بدهیم؟

بهره گیری از نور روز در طراحی کتابخانه

استفاده کردن از تکنیک هایی برای بهره گیری از نور روز، اثر بسیاری در کم شدن مصرف انرژی کتابخانه و استفاده کردن افراد از نور طبیعی خواهد داشت و یکی از مهم ترین اصل های طراحی کتابخانه عمومی می باشد.

شما برای به انجام رساندن این کار، می بایست همه ی موانعی را که بر سر راه رسیدن نور طبیعی به فضای درون کتابخانه و افراد قرار گرفته اند بردارید و تا جایی که امکان دارد احتیاج به نور مصنوعی را در کتابخانه کمتر نمائید.

طراحی کتابخانه کودکستان

همینطور از آن جایی که در کتابخانه های عمومی نور به شکل 24 ساعته احتیاج می باشد، استفاده همواره از نوری که طبیعی نیست مانند چراغ ها و لامپ ها می تواند صدمه بسیاری به چشم وارد نماید. از سوی دیگر، نور طبیعی خورشید خیلی آرامش بخش می باشد و اثر مثبتی بر روی خلق و خوی افراد خواهد داشت.

شما می توانید برای استفاده از نور طبیعی خورشید، به جای استفاده کردن از دیوارهای سنتی که نور نمی تواند از آن ها عبور کند، دیوارهای شیشه ای را در طراحی دکوراسیون کتابخانه مورد استفاده قرار دهید. افزون بر این، هر جا امکان داشت از پنجره هایی بزرگ استفاده نمائید تا نور وارد شده به کتابخانه چندین برابر گردد.

تنوع زیاد محیط های جدا از هم در طراحی کتابخانه

کتابخانه ها دیگر آن مکان های بزرگی نمی باشند که به صورت کلی شامل یک یا دو محیط جداگانه بودند و هیچ چیزی آن ها را از یکدیگر جدا نمی کرد.

در حال حاضر با تغییر شکل زندگی معمولی و پیشرفت تکنولوژی، اشخاص کارهای گوناگونی در کتابخانه انجام می دهند؛ از جمله کار با وسایل الکترونیکی ( موبایل یا لپ تاپ ) که امکان دارد صدای آن ها مزاحم افراد دیگر شود.

افزون بر این، بیشتر بانوان در کشورهای اسلامی و مخصوصا کشور خودمان، علاقه مندند زمان مطالعه یا درس خواندن از حس راحتی برخوردار باشند.

به همین علت تلاش نمائید فضای کتابخانه را به محیط های جداگانه زیادی تقسیم نمائید که هر گروه از اشخاصی که تصمیم دارند بهره های مشابهی از کتابخانه ببرند، کنار همدیگر از این محیط استفاده نمایند.

افزون بر این، شما در طراحی کتابخانه عمومی می بایست یک اتاق کنفرانس جهت اجتماع های گوناگون، اتاق های بزرگ جهت تجمع گروه هایی با تعداد نفرات بالا و اتاق های کوچک تک نفره برای اشخاصی که احتیاج دارند تنها باشند، در نظر داشته باشید.

بیشتر بخوانید: دکوراسیون داخلی ساده و کم هزینه

فضا و ابزارهایی با استفاده ساده و راحت در طراحی کتابخانه

استفاده کردن روزانه از کتابخانه ها به منظور اتفاقاتی که قرار است در آن مکان ها ایجاد شوند، امکان دارد احتیاج به تجهیزات گوناگونی داشته باشد. برای مثال، تجهیزات و مبلمان لازم برای انواع کنفرانس ها و قرارهای دوستانه با یکدیگر تفاوت دارند.

افزون بر این، شما می بایست انواع مبلمان و صندلی های راحتی را جهت مدت زمان استفاده معینی در نظر داشته باشید. برای مثال: صندلی و مبلمانی که در یک کنفرانس رسمی 1 ساعته استفاده می شود در مقایسه با گروهی دوستانه از اشخاص که تصمیم دارند همه ی طول روز را در کتابخانه باشند، یکسان نمی باشد.

افزون بر این، می بایست میز و صندلی ها و مبلمان را از انواعی انتخاب نمائید که سبک بوده و به سادگی دارای قابلیت جابه جایی باشند تا اشخاص با هر تعداد جمعیتی بتوانند با کم و زیاد نمودن صندلی ها آن ها را مورد استفاده قرار دهند.

استفاده از بوفه و کافی شاپ در طراحی دکوراسیون کتابخانه

یکی دیگر از چیزهایی که در طراحی کتابخانه اهمیت بسیاری دارد، وجود کافی شاپ و بوفه در آنجا می باشد. همان گونه که بالاتر اشاره نمودیم، اشخاص زیادی برای همه ی طول روز در کتابخانه هستند و بر همین اساس وجود مواد غذایی گوناگون در کتابخانه برای ارائه دادن به این افراد لازم می باشد.

تلاش نمائید در کنار کافی شاپ یا بوفه کتابخانه، چند میز و صندلی بگذارید تا اشخاص بتوانند برای مدت زمان مصرف مواد غذایی آن ها را مورد استفاده قرار دهند.

چون میز و صندلی های کتابخانه تاصلا برای غذا خوردن مناسب نمی باشند و در صورت انجام این کار امکان دارد برای سایر اشخاص مزاحمت به وجود بیاید.

همینطور در صورتی که یک کافی شاپ یا بوفه را در طراحی دکوراسیون کتابخانه در نظر داشته باشید ، اشخاص برای مدت زمان زیادتری در کتابخانه شما خواهند ماند در نتیجه مقدار کاربری کتابخانه شما افزایش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: سبک دکوراسیون کلاسیک در دکوراسیون داخلی

سخن پایانی 

ما در این مطلب نسبتا همه ی نکاتی که در طراحی و معماری ساختمان تجاری ای مثل کتابخانه عمومی لازم بود را بیان نمودیم. و به عنوان نکته پایانی؛ تلاش نمائید از بین انواع کفپوش،  کف پوشی را جهت طراحی کتابخانه انتخاب نمائید که تمیز نمودن آن آسان باشد؛ زیرا با تردد روزانه تعداد بسیاری از افراد در فضای کتابخانه، کف پوش سریعا کثیف خواهد شد.

خدمات دکوراسیون پایا: طراحی دکوراسیون مانند: طراحی دکوراسیون مغازه ، پوشاک، فروشگاهی ، دکور مغازه آرایشی و …..

جهت انجام تمامی خدمات و طراحی دکوراسیون مانند: طراحی دکوراسیون مغازه، پوشاک، فروشگاهی ، دکور مغازه آرایشی و ….. میتوانید با شرکت دکوراسیون پایا تماس بگیرید.

همچنین می توانید در صورتی که نیاز به مشاوره و طراحی دکوراسیون کسب و کار خود دارید با مشاورین متخصص ما تماس نموده و پروژ ه های خود را به ما بسپارید.

شماره های تماس:

دفتر طراحی

  • تهران – یوسف آباد – خیابان ابن سینا – ساختمان آفتاب
  • 0912164184202188559485

دفتر کارخانه کرج

  • واتساپ : 09333695121

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *